Žetva pšenice u Srbiji je u punom jeku. Tom kulturom jesenas je zasejano oko 600.000 hektara, a do sada je žito požnjeveno sa 60 odsto površina.
Očekuje se rekordan prosečan prinos od oko pet tona po hektaru. Ipak, proizvođači nisu zadovoljni, jer im cena ne ide na ruku.Prosečan prinos pšenice trebalo bi da bude najveći u poslednjih 10 godina - pet tona po hektaru. To znači da će za izvoz ostati više od milion tona. Poslednjih dana cena žita na međunarodnom tržištu blago pada."Na Dunavu ne možemo postići više od 157 do 158 evra po toni, sa izvoznim troškovima koji se odbijaju od te cene, to je cena od oko 16 dinara.
Svakako da će naša dalja cena na domaćem tržištu pratiti ovu izvoznu cenu i ako nam je za utehu, ne očekuje se dalji pad cene pšenice na svetskom tržištu", kaže Vukosav Saković iz "Žita Srbije".U Privrednoj komori Srbije kažu da bi država što pre trebalo da otkupi deo ovogodišnjeg roda."Radi stimulisanja i održavanja cene na jedan nivo mislim da je simbolično država u situaciji da otkupi pšenicu barem za jedan dinar iznad postojeće cene na domaćem tržištu", kaže Vojislav Stanković iz PKS.Iz resornog ministarstva saopštavaju da će se nešto više o otkupu pšenice za robne rezerve znati narednih dana, pošto je tek usvojen rebalans budžeta.
Kada je reč o ceni hleba, u Uniji pekara za sada ne žele o tome da govore. Nezvanično, ipak kažu, poskupljenje ne treba očekivati, a odluku o eventualnom pojeftinjenju doneće tek kada se žetva završi.